Best Free Reference Web Sites Combined Index, 1999-2006 is an index of the web sites included in the 1999-2006 annual lists issued by the Mars Best of Free Reference Web Sites Committee of the Machine-Assisted Reference Section of the Reference and User Services Association of ALA to recognize outstanding reference sites on the World Wide Web
+ نوشته شده توسط حسین نریمانی در یکشنبه سیزدهم خرداد 1386 و ساعت 16:19 |

میز مرجع دیجیتالیAsk Jeeves http://www.ask.com              

 

ورود فن آوريها به کتابخانه، تأثير زيادي را بر شيوه خدمات دهي کتابخانه ها داشته و باعث تحول عميقي در آنها شده است. تغييراتي که اخيراً در فن آوريهاي رايانه اي و ارتباطي به خصوص در ايجاد و توسعه اينترنت رخ داده باعث گرديده که کتابداران روشهاي ارائه خدمات اطلاع رساني را بر مبناي آنها انتخاب کنند.

 

ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط حسین نریمانی در یکشنبه سیزدهم خرداد 1386 و ساعت 16:5 |
پنجمین جلد دائره المعارف «موعود آخرالزمان» منتشر شد! چاپ پست الكترونيكي
۱۹ آذر ۱۳۸۵
«موسسه فرهنگي موعود»  پنجمين جلد از مجموعه دائره المعارف «موعود آخرالزمان» را منتشر کرد.
«موسسه فرهنگي موعود» ناشر مجموعه گرانسنگ دائره المعارف «موعود آخرالزمان»، اين اثر را در قطع رحلي و در 556 صفحه و تيراژ دوهزار جلد منتشر ساخته است.

جامع ترين ماخذشناسي مهدويت، نمايه سازي هاي منحسر بفرد اين اثر را از ساير آثار مهدوي و دائره المعارف‌ها متمايز ساخته است.

عموم علاقمندان ميتوانند براي تهيه اين اثر با شماره تلفنهاي 8-66956167 (021) تماس حاصل کنند.
http://mouood.org/content/view/4853/2/
 
+ نوشته شده توسط حسین نریمانی در یکشنبه سیزدهم خرداد 1386 و ساعت 15:45 |

کتابخانه الکترونیکی امام مهدی(عج) بزرگترین کتابخانه دیجیتال مهدویت

 

 

 www.m-imamzaman.com

 

سایت موسسه تبلیغ و انفاق امام زمان (عج) با 155 کتاب بر روی اینترنت بزرگترین کتابخانه دیجیتال مهدویت را داراست.

به گزارش خبرگزاری شبستان، سایت موسسه تبلیغ و انفاق امام زمان (عج) بزرگترین کتابخانه دیجیتال مهدویت را با 155 کتاب بر روی اینترنت در اختیار علاقه مندان به منابع مهدویت قرار داده است.

این کتاب ها با فرمت اچ تی ام ال به راحتی قابل مطالعه است و کاربران می توانند آن ها را در سیستم خود بارگزاری کنند.

از این تعداد کتاب بیش از صد مورد به زبان فارسی و حدود 50 مورد هم به زبان عربی ارایه شده اند. در بین کتاب های این کتابخانه نوشته های ارزشمندی به چشم می خورد که نتیجه تلاش های علما و بزرگان شیعه در طول صدها سال است.

از جمله کتاب های فارسی این کتابخانه می توان به عناوینی چون عصر ظهور، در فجر ساحل، دولت مهدي (عج)، گفتمان مهدويت، مسجد مقدس جمكران، در طلب خورشيد، جهانگشاي عادل، نجم الثاقب، رهبري بر فراز قرون، سپيده اميد، امامت و مهدويت و جوانان ياوران حضرت مهدي (ع) اشاره کرد.

از کتاب های عربی این کتابخانه هم می توان به عناوینی چون في انتظار المهدي (ع)، نهضة المهدي في ضوء فلسفة التاريخ، تطبيق المعايي العلمية، الفجر المقدس المهدي (ع)، عصر الظهور، موسوعه الامام المهدي (ع)، كتاب الغيبة النعماني، المهدي المنتظر في حديث السنة المعتبر و المهدي المنتظر (عج) في الفكر الاسلامی اشاره کرد.

علاقه مندان می توانند برای دسترسی به این کتابخانه و استفاده از منابع آن به نشانی الکترونیکی
www.m-imamzaman.com مراجعه کنند.

 

+ نوشته شده توسط حسین نریمانی در یکشنبه سیزدهم خرداد 1386 و ساعت 15:34 |

سرآغاز: بيل کلينتون می‌گفت زمانی که پا به کاخ سفيد گذاشت در اينترنت فقط  50 سايت وجود داشت. وقتی 8 سال بعد او از اين مکان خارج شد اين تعداد به 350 ميليون رسيده بود. اين رشد باورنکردنی ناشی از اقبال گسترده نسبت به اين شبکه جهانی است. در اينترنت سايت‌ها و خدمات بسيار متنوعی وجود دارد  که نياز هرکسی را برآورده می‌کند.
اما اگر می‌خواهيد با عجايب هفتگانه اينترنت آشنا شويد با ما همراه شوید    


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط حسین نریمانی در یکشنبه سیزدهم خرداد 1386 و ساعت 12:41 |
راهنماهاي وب يكي از مهمترين ابزارهاي كاوش در اينترنت به شمار مي روند كه گزينشي بوده و منابع آنها بر اساس موضوع دسته بندي شده اند. در اين ابزارها جستجو را مي توان در ساختار موضوعي و به صورت سلسله مراتبي انجام داد. راهنماهاي وب بر خلاف موتورهاي جستجوي كليد واژه اي، امكان دسترسي سريع و مناسب به اطلاعات معتبر و ارزشمند تحليل شده را منطبق با نيازهاي مخاطبان از طريق ساختار موضوعي نظام مند در اختيار قرار مي دهند. در واقع نتايج جستجو از طريق راهنماهاي موضوعي در هم ريختگي كمتري دارد، زيرا منابع و وب سايتهايي كه پيدا مي شوند در اغلب موارد به وسيلة متخصصان موضوعي گزينش شده اند، لذا كاربر كل شبكه وب را جستجو نمي كند، بلكه روي طبقه موضوعي انتخاب شده به جستجو مي پردازد و از اين طريق از اتلاف وقت كاربر جلوگيري مي شود. به عبارت ديگر، راهنماهاي وب مجموعه أي از منابع شبكه وب را در ساختار موضوعي كلي (فرضاً سلسله مراتبي يا درختي) دسته بندي كرده و آنها را در طبقه موضوعي كلي و هر طبقه را به موضوعات ريز و خاصتر تقسيم مي كنند.
نقطه قوت اين ابزارها دقيق و مرتبط بودن نتيجه جستجو با موضوع مورد نظر و اعتبار و كيفيت بالاي منابع بازريابي شده و نقطه ضعف آنها نيز پوشش محدود منابع وب، چند مرحله أي بودن فرآيند جستجو و همچنين پايين بودن سرعت روزآمدي منابع آنها مي باشد. از معروفترين راهنماهاي وب مي توان به موارد زير اشاره كرد:


1. dmoz: open Diretory project: ( http://dmoz.org )
2. yahoo: ( WWW.Yahoo.com )
3. looksmart: ( WWW. Looksmart.com )
4. Bubl link : ( WWW.buble.ac.uk/link )
5. Galaxy : ( WWW.Galaxy.com/ )
6. librarian index to internet : ( WWW.lii.org )

 برخی راهنماهاي وب را کتابخانه مجازی می دانند اما به نظرم به دلایل زیر نمی توانندکتابخانه مجازی باشند 

الف:  نوعی ابزار كاوش در اينترنت به بشمار مي روند كه منابع آن گزينشي بوده،  بر اساس موضوع دسته بندي شده اند و ساختار درختی دارند

ب: به دلیل اینکه  ساختار یک کتابخانه را ندارند و فقط به عنوان یک راهنما و به طور کل یک منبع ارجاعی می توان از آنها استفاده نمود.


+ نوشته شده توسط حسین نریمانی در یکشنبه سیزدهم خرداد 1386 و ساعت 12:13 |


ابرموتورهاي جستجو يا به زبان ديگر موتورهاي جستجوي مادر تركيبي از چند موتور جستجو هستند كه به طور همزمان به جستجو دربارة يك موضوع در چند موتور جستجو مثلAltavista و google و غيره مي پردازند اين ابزارها خودشان مستقيماً به جستجوي منابع و صفحات در اينترنت نمي پردازند بلكه به طور همزمان در پايگاه چندين موتور جستجو به كاوش مي پردازند. به عبارت ديگر ابر موتورهاي جستجوموضوع و يا سئوال مورد جستجوي كاربر را به چند موتور جستجو ارسال كرده و نتايج يافته ها را از تمام داده پايگاههاي آنها بازيابي مي كند. در واقع ابر موتورهاي جستجو داراي پايگاه اطلاعاتي خاص خود نبوده و به گردآوري اطلاعات، بررسي، طبقه بندي و نمايه سازي صفحات وب نمي پردازند، بلكه به طور همزمان امكان جستجوي سريع را در چندين موتور كاوش فراهم مي سازند. از مشهورترين ابر موتورهاي جستجو مي توان به موارد زير اشاره كرد.


1. mamma: ( WWW.mamma.com )
2. meta crawler : ( WWW.metacrawler.com )
3. Dogpile : ( WWW.Dogpile.com )
4. profusion : ( WWW.profusion.com )
5. Ask jeeves: ( WWW.Aslkjeeves.com )
* * *

+ نوشته شده توسط حسین نریمانی در یکشنبه سیزدهم خرداد 1386 و ساعت 12:11 |

 

http://www.google.com/

همه چیزدرباره  نوشتن

‌با اطلاع از چگونگي نوشتن عبارات جستجو در موتورهاي جستجو، مي‌توانيد اطلاعات موردنيازتان را به راحتي پيدا کنيد. به عنوان مثال دستور <کلمه مورد نظر: INURL> باعث مي‌شود تا موتور جستجوي گوگل، همه صفحاتي که در آدرس URL آن‌ها، کلمه مورد نظر وجود داشته باشد را برايتان فهرست کند.


نوار ابزار گوگل

با اضافه کردن نوار ابزار گوگل به مرورگرتان، از اين پس مي‌توانيد کار جستجو را با سرعت و راحتي بيشتري انجام دهيد. يکي ديگر از امکانات اين نوار ابزار، جلوگيري از نمايش پنجره‌هاي تبليغاتي است. براي دريافت اين برنامه و کسب اطلاعات بيشتر به نشاني TOOLBAR.GOOGLE.COM مراجعه کنيد.


 
 
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط حسین نریمانی در یکشنبه سیزدهم خرداد 1386 و ساعت 11:54 |

   معرفی موتورهای کاوش در اینترنت            

فلسفه و دلیل پیدایش موتور جستجو گر

 به دليل اطلاعاتى كه در كل جهان بين كامپيوترها به اشتراك گذاشته شده، به تدريج لازم بود تا اين اطلاعات نظم پيدا كند. در اين راستا موتورهاى جست وجوى اينترنت به وجود آمدند.

 اولين وسيله جست وجوگر در اينترنت اولين وسيله جست وجوگر در اينترنت، آرچی Archie  نام داشت كه در سال ۱۹۹۰ توسط «آلن امتيج» يكى از دانشجويان دانشگاه «مك گيل» در مونترال كانادا ايجاد شد. اين برنامه با ايجاد يك پايگاه اطلاعاتى قابل جست وجو از اسامى فايل ها، فهرست فايل هاى موجود در سايت هاى FTP عمومى ناشناخته را در خود جاى داده بود

.( Ftp یک پروتکل و استاندارد در شبکه اینترنت است که در اصل پروتکل نقل و انتقال فایل در اینترنت  را پشتیبانی می کند. به عبارتی اف تی پی بیشتر برای نقل و انتقال فایلهای مورد استفاده در شبکه اینترنت و یا اشتراک گذاری آن بهره گیری می شود.) 

  

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط حسین نریمانی در یکشنبه سیزدهم خرداد 1386 و ساعت 10:5 |
Altavista                

http://www.altavista.com

.

این موتور از بزرگترین موتور های کاوش در اینترنت می باشد که پایگاه اطلاعاتی آن بسیار حجیم بوده و بطور فزاینده افزایش می یابد. پوشش ودامنه وسیع فرمانهای جستجوی قوی آن توجه بسیاری از محققین را به خود جلب کرده است در این موتور کاوش انواع امکانات جستجو از جمله جستجوی کلید واژه ای ، عبارتی ،همجواری ، استفاده از عملگرهای بولین در جستجوی پیشرفته ،استفاده از علائم (+،-)در جسجوی ساده  پرانتز برای گروه بندی عبارت جستجو استفاده از کوتاه سازی واژه ها و امکان جستجوی چند زبان وجود دارد  این موتور همچنان از امکانات محدود نمودن جستجو به زبان ،تاریخ ، دامنه مکانی وزمانی ، ناحیه × کشور ، ویا ادرس اینتر نتی برخوردار است . نتایج جستجو به صورتهای مختلف فشرده ، مفصل و استاندارد نمایش داده می شود . امکان اصلاح کاوش وتغییر کلید واژه یا عبارت جسجو در صفحه نتایج وجود دارد . نتایج بر اساس میزان مرتبط بودن منابع بازیابی شده رتبه بندی می شوند


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط حسین نریمانی در شنبه دوازدهم خرداد 1386 و ساعت 10:59 |
سایتی جالب برای اطلاعات مذهبی به دو زبان فارسی وانگلیسی

غدیر

http://www.ghadeer.org

+ نوشته شده توسط حسین نریمانی در شنبه دوازدهم خرداد 1386 و ساعت 10:7 |

 انتشارات تجاری Time Warner اخیراً از وجود سایتی   خبرداد که مسؤلان آن نویسندگانی را که قصد دارند کتابشان در قالب الکترونیکی عرضه شود، جلب و حمایت می کنند.این هم سایت :

www.ipublish.com

+ نوشته شده توسط حسین نریمانی در چهارشنبه نهم خرداد 1386 و ساعت 18:1 |
با مراجعه به آدرسهاي ذيل مجموعه اي از کتابهاي تمام متن را در موضوعات مختلف به صورت رايگان در اختيار خواهيد داشت

http://www.alwaraq.net/

http://www.ams.org/online_bks/

http://www.bartleby.com/

http://www.bibliomania.com/

http://www.bookrags.com/

http://www.books-on-line.com/bol/default.cfm

http://hogan-productions.com/books/

http://content.cdlib.org/escholarship/subjects_public.html

http://etext.lib.virginia.edu/ebooks/

http://www.free-book.co.uk/

http://free-books.hypermart.net/

http://onlinesapiens.com/books.html

http://www.google.com/books?hl=en

http://www.nap.edu/

http://www.ota.ahds.ac.uk/

http://promo.net/pg/

http://www.ipl.org/

http://onlinebooks.library.upenn.edu/

نقل کتابخانه دانشگاه تهران: http://library.ut.ac.ir

+ نوشته شده توسط حسین نریمانی در چهارشنبه نهم خرداد 1386 و ساعت 13:11 |
نشریه الکترونیکی علمی پژوهشی علوم اسلامی  سایت خوب برای استفاده در زمینه علوم اسلامی است

 http://hosseinalvandi.blogfa.com/

+ نوشته شده توسط حسین نریمانی در چهارشنبه نهم خرداد 1386 و ساعت 11:43 |
کتابخانه الکتونیکی تبیان با در اختیار گذاشتن کتابهای با موضوعات مختلف اسلامی وعلمی و....یکی از بهترین کتابخانه های التونیکی در موضاعات اسلامی می باشد برای دسترسی به این کتابخانه به سایت زیر مراجعه نمایید

 کتابخانه الکترونیکی تبیان

+ نوشته شده توسط حسین نریمانی در سه شنبه هشتم خرداد 1386 و ساعت 18:28 |
با استفاده از سایت زیر کتاب مورد نیاز خود را از طریق موتور جستجوی گو گل پیدا کنید

.سایت جستجوی کتاب گوگل

 

نقل از : وبلاگ کتابخانه دیجیتال

+ نوشته شده توسط حسین نریمانی در سه شنبه هشتم خرداد 1386 و ساعت 18:8 |

 

مجلات الکترونیکی از نظر قالب انتشار به چهار دسته تقسیم می شوند:

الف) مجلات صرفا" الکترونیکی (Pure e-journals)
این نوع مجلات تنها در قالب الکترونیکی منتشر می شوند. مانند:
The Electronic Journal of Communication    و  The Journal of Digital Information

ب)مجلات الکترونیکی-کاغذی (E-p-journals)
این مجلات در اصل به صورت الکترونیکی منتشر و توزیع می شوند ولی ممکن است به تعداد محدودی در قالب کاغذی نیز منتشر شوند. مانند:  The Journal of Artificial Intelligence Research

ج) مجلات کاغذی–الکترونیکی (P-e-journals)
این مجلات در اصل به صورت کاغذی توزیع می شوند ولی در عین حال قالب الکترونیکی آنها نیز انتشار می یابد. مانند:  Science و  Physical Review

د) مجلات کاغذی و الکترونیکی (P+e-journals)
مجلات بسیاری نظیر  Journal of American Medical Association (JAMA)وBritish Medical Journal (BMJ) که در دو قالب کاغذی و الکترونیکی و اغلب در تیراژ زیاد منتشر و توزیع می شوند.

+ نوشته شده توسط حسین نریمانی در سه شنبه هشتم خرداد 1386 و ساعت 18:0 |
 

دید؛ کتابخانه دیجیتالی مبتنی بر وب در حوزه تخصصی «امور بین‌الملل و علوم سیاسی» می‌باشد. این کتابخانه با حمایت موسسه مطالعات و تحقیقات بین‌المللی تهران، که موسسه‌ای غیردولتی و فعال در زمینه پژوهش‌های مربوط به امور بین‌الملل می‌باشد توسعه یافته است.

کتابخانه دیجیتالی دید با هدف ایجاد دریچه‌ای به‌سوی جریان پرشتاب اطلاعات و مجرایی برای تعامل اندیشمندان، متخصصان، دانشجویان و کلیه علاقمندان به حوزه تخصصی فوق‌الذکر به گردآوری، سازمان‌دهی و اشاعه کلیه مدارکی که دارای اطلاعات مفید و علمی در زمینه موردنظر می‌باشند، می‌پردازد.‏

۱


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط حسین نریمانی در سه شنبه هشتم خرداد 1386 و ساعت 17:5 |
دوست دارید با سایتهای مرجع اینتر نتی آشنا شوید.

انواع منابع مرجع اینترنتی:

 

                 *سالنامه های اینترنتی

سالنامه آماری ایران                                http://www.ketabnet.org/                 

این سالنامه بصورت چاپی و الکترونیکی منتشر می شود که هم به زبان انگلیسی و هم به زبان فارسی است این سالنامه شامل مجموعه ای متنوع از تازه ترین اطلاعات آماری رسمی کشور می باشد


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط حسین نریمانی در سه شنبه هشتم خرداد 1386 و ساعت 12:50 |
       
 

امروز : سه شنبه 86/03/08

 

 

 
   

 

       
 
   
   

اغلب بعد از اینکه یک کتاب رو میخونیم، آنرا در کتابخانه می‌گذاریم و ممکنه که تا مدتها بدون اینکه استفاده بشه، همانجا بمونه.‌ پیشنهاد ما اینه که کتابهایی که مدتها در کتابخانه‌ها خاک می‌خورند و فکر نمی‌کنید بخواهید دوباره مطالعشون کنید را، به یک سفر قشنگ و پر هیجان بفرستید.

دوست دارید بدونید چطوری؟

نقل از سایت: http://www.ketabemosafer.com/

 

 

درباره سایت

از کتابتون خبر بگیرید

کتابتون را راهی کنید

ایده اولیه کتاب مسافر

تماس با ما

 

 

   

 

 
   

 

 

ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط حسین نریمانی در سه شنبه هشتم خرداد 1386 و ساعت 12:13 |
به وبلاگ کتابداران کتابخانه مرکزی دانشگاه مازندران خوش آمدید
+ نوشته شده توسط حسین نریمانی در سه شنبه هشتم خرداد 1386 و ساعت 10:42 |